Рушник – це полотно в формі класичного рушнику. Виконується воно з лляних або конопляних ниток. З давніх-давен рушники ткалися і расшивались виключно вручну нареченою. Якщо ж наречена не встигала до торжества (а підготовка до весілля – не так вже й мало, для цього потрібно було  створити не менше 40 рушників), їй могли допомагати сестри і мати.

Важливо розуміти, що рушник – це не просто весільний атрибут. Він являє собою сакраментальний символ.

Скільки потрібно рушників для весілля? Традиційно весільним рушником прийнято вважати той, який використовується в РАГСі. Раніше саме цей рушник також вішався за спиною молодят під час святкового застілля. Або для цього вишивали окремий рушник. Весільні традиції вимагають також рушника для ікони, якій молодят благословляють батьки, і рушника під коровай. У минулому було прийнято вишивати також рушники для дружок і сватів. Однак сьогодні цю традицію, як правило, не дотримуються. Можете вишити все рушники самостійно, а можете вишити тільки один з них. Весільний рушнік- використання, традиції та історія

Які рушники використовуються на вінчальним обряді

В обряді вінчання використовується безліч виробів, кожен рушник божнік для ікони має свій сенс, виражений за допомогою вишитих візерунків. Зараз на церемонію купують п’ять рушників:

  1. рушник під ноги;
  2. для зв’язування рук молодим – союзний;
  3. два рушника під ікони для молодят;
  4. рушник для короваю.

Рушники повинні прикрашатися вишивкою відповідно до іконою для нареченого і нареченої, під яку вони застеляються. Загальною деталлю може стати вишитий виноград, який виступає символом матеріального достатку в домі.

Магічне значення

Від призначення рушника залежить його колір, вишивка і характер орнаменту, розташування окремих його елементів, що в цілому має магічне значення: На рушнику під ноги, на який молодята стають при вінчанні, не повинно бути зображень лебедів, обручок, квітів або голубів . Вважалося, що молоді можуть затоптати своє майбутнє щастя. Наявність рослинних або геометричних фактур вітається.

Для благословення батьків на шлюб своїх дітей вибираються візерункові рушники з унікальною яскраво-червоною вишивкою. Причому уособлює нареченого так званий божнік має зображення виноградних лоз і дубового листя, а для нареченої на полотні тчуть грона калини та пишні троянди. Імена молодят з побажаннями, а також символізують вірність і щастя лебедів, обручок прикрашають рушники для зв’язування рук нареченої і нареченого в РАГСі або церкви.

Тут дозволяється використовувати будь-які кольори ниток, але переважаючим повинен бути червоний, що позначає любов, красу і повноту життя. Обов’язково зустрічають обвінчався пару весільним короваєм з хлібосольним рушником. Цей вид полотна відрізняється відсутністю обмежень, так як прикрашати його можна будь-якими фактурами, орнаментами і візерунками, наприклад, квітами, листям, деревами, обручками, побажаннями молодим або зображеннями тварин і птахів.

Так, серед найпопулярніших символів, зображуваних на рушнику, троянди, що позначають відродження, вічність і сонце, голуби, що асоціюються зі світом і щастям, лілії, що є знаком дівочої краси, невинності і чистоти, грона винограду, що несуть заряд багатства, сімейного благополуччя і плодючості , багатодітності. Уособлюють зв’язок поколінь і роду зображення дерев, павичі – оновлення, розвиток і прогрес, калина – жіночу красу і безсмертя, а півень символізував здоров’я, працьовитість і достаток.