Тепловий насос типу повітря-повітря найбільш затребуваний серед інших опалювальних установок для будинку, що функціонують на базі альтернативної енергії.

Це не випадково, оскільки така установка має досить високу ефективність і невеликі витрати. Для теплового насоса цього типу не потрібно бурити свердловини і розкопувати ями поруч з будинком. Крім того, не буде потрібно купувати дорогі радіатори, які встановлюються в системах з водяним опаленням. Конвективне опалення дозволяє швидко нагрівати опалювальне приміщення, але витрати електрики досить великі. Однак в цілому виходить дешевше, ніж електричний котел. У цій замітці ми коротко поговоримо про теплових насосах повітря-повітря.

Принцип дії теплового насоса повітря-повітря

Це система опалення, яка забезпечує нагрівання повітря в приміщенні, а при необхідності, ще й його кондиціонування. При цьому тепло забирається у повітря, що знаходиться в навколишньому середовищі. Принцип дії теплового насоса схожий на ті фізичні процеси, які були покладені в основу роботи кондиціонерів. Принцип дії буде той же самий, якщо кондиціонер включити на обігрів приміщення. Просто у повітряного насоса нагрів приміщення є його основною функцією. Основним джерелом тепла тут є низькопотенційна енергія повітря.

Повітря, навіть при мінусовій температурі має деяку кількість теплової енергії. Ця енергія зберігається в ньому до температури абсолютного нуля. Що стосується реальних умов роботи, то більшість моделей установок повітря-повітря ефективне витягують тепло з навколишнього середовища до температури -15 C. Є моделі, які можуть працювати до -30 градусів Цельсія, але вони значно менш поширені. Низькопотенційну енергію повітря витягують завдяки випаровуванню фреону, що циркулює у внутрішньому контурі установки. Тому в складі теплових установок є випарник, де холодоагент переходить з рідкого стану в газоподібний. У цей момент відбувається процес поглинання тепла.

Особливості теплових насосів, які слід врахувати при виборі

Нижче перераховані основні відмінності теплових насосів повітря-повітря:

  • Установки цього типу вигідно виглядає в порівнянні з системами кондиціонування в частині обігріву приміщення. І це не дивно, оскільки насос «заточений» під цей вид роботи. Існують моделі з функцією охолодження повітря, але в цій частині вони програють звичайним кондиціонерів;
  • У порівнянні з кондиціонером повітряний насос виглядає більш виграшно за витратами електрики. Якщо кондиціонер використовувати для обігріву приміщення, то він поїдає набагато більше електроенергії, ніж при роботі на охолодження. Ефективність середніх моделей повітряних насосів становить від 3 до 5 одиниць СОР;
  • Умови використання теплових установок повітря-повітря і кондиціонерів також відрізняються. Кондиціонери зазвичай використовується для охолодження або обігріву повітря в будинку, якщо температура навколишнього середовища від 5 градусів Цельсія і вище. Тому тепловий насос може використовуватися майже цілий рік, а кондиціонери немає.

Статистика використання теплових установок показує, що при певних умовах їх використання повністю виправдовується з економічної точки зору. При цьому будуть істотні початкові вкладення. Варто також пам’ятати, що подальша ефективність роботи насоса багато в чому залежить від коректних розрахунків і правильного вибору обладнання.