Стельовий плінтус, який також називають гафелем або фризом, часто використовують при ремонті стелі. Плінтуси бувають декількох типів і виконують різні функції. Тому важливо знати, з якого матеріалу вибрати бруски і як їх встановити.

Призначення плінтуса

Фриз створює закінченість, єдність приміщення, при цьому вузький багет без орнаменту зробить невелику кімнату візуально просторішою, а широкий, прикрашений рясним декором гафель додасть урочистість великому залі. Використовувати масивні та візерункові фризи в тісних приміщеннях небажано, так як вони візуально зменшать висоту і ширину кімнати і будуть виглядати безглуздо.

Крім декоративної функції, гафель приховує недоліки ремонту і будівництва. А по східній філософії фен-шуй, він створює гармонію в приміщенні і покращує енергетику, загладжуючи прямі кути і запобігаючи накопиченню негативної енергії.

Різновиди фризів: як підібрати підходящий?

Фризи роблять з різних матеріалів. Відповідно, їх характеристики і ціна також різняться.

Найдорожчими і поширеними є багети з пінопласту. Вони дуже легкі і зверху їх можна покривати будь-якою фарбою. Завдяки цьому вони підходять для будь-якого інтер’єру. Довжина в магазині зазвичай становить 2 метри, але бувають більш короткі планки по 1,2 і 1,5 метра. Їх дуже зручно транспортувати завдяки невеликій вазі. При покупці краще вибирати гафель, яка не загорнутий в плівку: упаковують зазвичай бруски з матеріалів нижчої якості, і після монтажу вони можуть усохнути або деформуватися.

Поліуретанові плінтуси в кілька разів дорожче. Вони мають більш щільну і рівну структуру в порівнянні з пінопластовими, але частіше всихають і мають більшу вагу. Тому їх складніше перевозити. Досвідчені ремонтники не рекомендують використовувати цей тип разом з натяжними стелями.

Сучасні плінтуси з дюраполімера – відмінний варіант для тих, хто якість ставить на перше місце. Цей матеріал не вбирає запахи і не змінює свою структуру багато років. Він стійкий до грибків і гниття, володіє вологостійкістю і міцністю, але при цьому зберігає гнучкість. Але вартість дюраполімерних багетів досить висока в порівнянні з поліуретановими і пінопластовими.

Правила кріплення

Гафель встановлюють або перед наклеюванням шпалер, або після неї. Якщо стеля буде пофарбований фарбою, то плінтус встановлюється раніше, ніж приступають до шпалер. Але коли планується установка натяжної стелі, більш правильним рішенням буде спочатку поклеїти шпалери, а потім вже закріплювати планки.

Для монтажу брусків до стіни використовують шпаклівку або акриловий герметик. Планку ретельно приклеюють, потім її покривають шаром фарби, щоб колір фриза гармоніював з інтер’єром. Також фарба запобігає потраплянню пилу і вологи всередину пінопласту.

Якщо планується установка натяжної стелі, фахівці рекомендують використовувати не шпаклівку, а герметик, так як він міцніше і надійніше приклеює планку до стіни. При декоруванні плитами або стельовими шпалерами для приклеювання гафеля використовують полімерний клей, а щілини заповнюють герметиком. Але важливо пам’ятати, що він пропускає пил і згодом може втратити свій білосніжний колір.

Красива стеля – важливий елемент інтер’єру. Тому потрібно підходити до його ремонту відповідально і правильно вибирати матеріали. А стельовий плінтус допоможе візуально об’єднати всі елементи інтер’єру в єдиний ансамбль і створити в кімнаті гармонію і затишок.