Це врятує від втрати важливої інформації і поломки техніки.

На відміну від ноутбука, у ПК немає власного акумулятора. Навіть секундне відключення живлення або стрибок напруги можуть привести до перезавантаження і, як наслідок, втрати всіх незбережених змін.

Щоб цього уникнути, слід підключити його до джерела безперебійного живлення (ДБЖ). Воно дасть близько 2-10 хвилин для збереження важливої інформації та коректного завершення роботи, але тільки в тому випадку, якщо підібраний правильно. Так що розповідаємо, як вибирати.

Якими бувають ДБЖ

Є три основних типи.

  1. Резервне джерело (back). По суті – простий акумулятор, який живить пристрої при відключенні основного живлення. Стабілізація напруги тут не передбачена. Джерело реагує не тільки на відключення, а й на незначне падіння напруги. Контролер вважає, що просадка пов’язана з відключенням живлення, і переходить в автономний режим. Безперебійне джерело живлення не втручається, поки не пропаде живлення від розетки
  2. Лінійно-інтерактивні джерела (line-interactive). В основі резервне джерело, але перед ним встановлено стабілізатор напруги. Він справляється зі стрибками, тому на незначні зміни напруги ДБЖ вже не реагує, акумулятору не вдалося підключитися. Але при втраті зовнішнього живлення все так же потрібні мілісекунди для переходу на живлення від батареї. При значних перепадах лінійно-інтерактивні джерела починають віддавати енергію. До лінійно-інтерактивних джерел є сенс підключати не тільки компоненти комп’ютера, а й побутову техніку: їй шкідливе не стільки втрата живлення, скільки перепади напруги. Від сильних тривалих стрибків можуть згоріти телевізор, холодильник, пральна машина та інше обладнання. Для захисту від подібних інцидентів передбачені окремі роз’єми з мережевою фільтрацією, без резервного живлення. При невеликих перепадах лінійно-інтерактивне джерело стабілізує напругу
  3. Пристрої з подвійним перетворенням (online). Найдосконаліший тип, принцип роботи якого відображений в назві. На вході пристрою встановлено випрямляч, який перетворює змінний струм в постійний. До гілки постійного струму підключений акумулятор. Перед виходом встановлений інвертор, що перетворює постійний струм назад в змінний. Пристрої з подвійним перетворенням пропускають струм через себе під час зарядки або при скачках. При серйозних порушеннях харчування вони тут же починають віддавати заряд В результаті акумулятор підключений до ланцюга постійно. Тобто підключені пристрої гарантовано отримують потрібну напругу без всяких стрибків, а затримка при перемиканні на акумулятор повністю відсутня. Саме тому такий тип ДБЖ використовують для роботи з медичними та серверним обладнанням.

Який з трьох варіантів вибрати? В ідеалі останній. Але такі ДБЖ досить дороги і громіздкі, тому для побутових потреб підійдуть лінійно-інтерактивні. Варіант з резервним джерелом розглядають, якщо в мережі відносно стабільна напруга і живлення пропадає дуже рідко. Але якщо у вас в будинку пульсують лампочки, то ні про яку стабільну напругу мови не йде.