Ринок електронної комерції у світі та Україні зокрема активно розвивається і росте. В 2017-му році близько половини покупок користувачі здійснювали за допомогою маркетплейсів. Ситуація з коронавірусом і пандемією у 2020-му році тільки посилила тенденцію до шопінгу онлайн і в маркетплейсах. Що таке маркетплейс, чим відрізняється створення сайту інтернет-магазину від розробки маркетплейсів, мова піде нижче.

Маркетплейс: як він працює?

Маркетплейс – це торгова площадка, на якій представлені товари і послуги інших підприємств. По суті ця одиниця повторює пристрій гіпермаркету: на площах розміщуються продавці, а покупці роблять шопінг в магазинах, які знаходяться в одній будівлі. До речі, якщо вас цікавить розробка маркетплейсів, то радимо перейти за даним посиланням https://agilie.com/en/services/web-and-mobile-marketplace-development вже зараз.

Фахівці виділяють дві умовні моделі, за якими працює маркетплейс. Наприклад, Ozon продає від свого імені, прокачувати бренд. Інші являють собою каталог компаній, які залучаються до співпраці. У другому випадку магазини продають товари та послуги від свого імені, але слідують встановленим правилам маркетплейса.

По суті, маркетплейс – всього лише елемент, які пов’язує покупця і постачальника, щоб налагодити результативну взаємодію. У більшості випадків маркетплейси не формують замовлення і не доставляють товар покупцеві, відповідають за підтримку маркетингових питань і забезпечують трафік. В їх поле відповідальності також юзабіліті і аналітика. По суті, вони полегшують пошук товарів та послуг, а також сприяють нарощуванню обсягу продажів.

Як влаштований класичний маркетплейс?

 1. Каталог, що нагадує звичайну вітрину. Є інформація про товар від постачальника.
 2. Блок, який дозволяє покупцеві авторизуватися і реєструватися.
 3. Кабінет партнера, в якому продавець може додавати позиції і відстежувати обіг.
 4. Кабінет покупця, аналогічний стандартному кабінету в інтернет-магазині.
 5. Інструменти для роботи зі статистикою.
 6. Білінг.
 7. Модулі для відгуків, роботи зі спорами.

Відмінності інтернет-магазину і маркетплейса

Створення маркетплейса в корені відрізняється від розробки інтернет-магазину. Маркетплейс – це біржа з ​​різними постачальниками, тоді як ІМ пропонує товари умовно від одного продавця. Щоб зайняти перші позиції в пошуковій видачі, буде потрібно багато роботи по просуванню ІМ. У той же час, маркетплейс легко і швидко займає ТОП. Налаштування товарної реклами виконується з боку маркетплейса, а у випадку з інтернет-магазином власнику необхідно опрацьовувати це питання самостійно. Те ж стосується географії, обслуговування: маркетплейс легко розширює географію продажів і ефективно обслуговує продавця. Інтернет-магазину необхідно проводити ряд заходів, щоб вийти на нові регіональні ринки і обробити велику кількість заявок.

Переваги та недоліки маркетплейсів

Переваги маркетплейса товарів:

 • Потужний трафік потенційних покупців;
 • Можна розширити географію продажів;
 • Є можливість оптимізувати витрати на рекламу;
 • Швидкий запуск магазину на майданчику маркетплейса;
 • Нема потреби займатися просуванням магазину на базі маркетплейса.

У той же час, є і свої особливості: продавець повинен працювати згідно з правилами, встановленими на майданчику, і відчуває сильну конкуренцію. Канали для комунікації з клієнтом ослаблені, а акції та спеціальні пропозиції працюють не так ефективно, як в інтернет-магазині.