Дикий ямс – це узагальнене ботанічна визначення Діоскору волохатого (латинське ім’я Dioscorea villosa). Дикий ямс є бульбовим багаторічником. Витка рослина, схоже на ліану, що досягає до 4,5 метрів в довжину. Улюбленою зоною зростання є лісисті схили гір, савани, піщані степи, межі лісових галявин. Часто зустрічається в густих вологих заростях, на лініях електропередач, проводах залізниць. Найчастіше покриває огорожі, берега вздовж річок, озер, зоні узбіч, на осипи.

На стеблі листя розташовуються по черзі, перший ряд може розташовуватися біля основи рослини. Можуть мати завиту форму, досить великі – 2,5-13 см в довжину, 2-12 см в ширину. Мають сердцеобразную конфігурацію, гострі кінчики і глибокі прожилки. Кромка листа злегка хвиляста. Верхня поверхня листа гладка, а на нижній знаходяться ворсинки. Листова пластина має варіативну забарвлення, може бути світло-зеленої або зеленою.

Корисні властивості дикого ямсу

Численні медичні спостереження дозволяють переконатися в тому, що дикий ямс надає сприятливу дію на роботу органів і систем людини.

  1. Гормоноподібна дія. У диоскореї виявлено велику кількість гормональних сапонінів, що мають стероїдну дію. Фітоестроген діосгеніна за структурою схожий на естрадіол, який є основним гормональним компонентом жіночого естрогену. Синтез прогестерону безпосередньо пов’язаний з наявністю естрогену. Завдяки цій властивості дикий ямс знайшов своє застосування в профілактиці і лікуванні гінекологічних розладів. Він здатний регулювати рівень жіночих гормонів, нормалізувати менструальний цикл, відновити дітородну функцію, знизити інтенсивність передменструального синдрому, проявів клімаксу. Ефективно використання дикого ямсу в комплексному лікуванні безпліддя, при плануванні зачаття. Остеопороз безпосередньо пов’язаний з рівнем гормонів, тому завдяки здатності коригувати гормональний фон, ямс може попередити появу цього серйозного захворювання.
  2. Протисклеротична дія. Дикий ямс перешкоджає кишковому всмоктуванню холестерину, знижує його рівень в крові і перешкоджає утворенню ліпідних бляшок в просвітах кровоносних судин. Препарати, що містять дикий ямс, рекомендовані хворим на гіпертонічну хворобу, стенокардію, з початковими ознаками атеросклерозу. Терапевтичний ефект з’являється досить швидко. Пацієнти відзначають зникнення головного болю, шуму у вухах, нормалізацію сну, зниження показників тиску, підвищення працездатності.
  3. Спазмолітична дія. Завдяки здатності розслабляти гладкі м’язові волокна, діоскорея здатна знімати спазми шлунку, усуває кишкові кольки, знімає спастичний біль, пов’язану з передменструальний синдром. Регулювання артеріального тиску і профілактика спазмування судин мозку є результатом комплексного сечогінного і спазмолітичну дію дикого ямсу.
  4. Нормалізація рівня цукру в крові. Медичні дослідження вчених в нігерійському університеті довели, що дикий ямс здатний врівноважувати рівень цукру в крові. Цим якістю рослина зобов’язана особливому елементу – діосгенін. В ході лабораторних робіт діосгенін був отриманий дослідним шляхом зі свіжих бульб дикого ямсу. Препарат вводили кроликам, хворим на цукровий діабет. Результатом було зниження показників глюкози. В даний час експерименти з дією препарату на організм тварин тривають. Відносно людей отримані знання поки не застосовувалися.