ГНБ пропонує значні переваги в порівнянні з прокладкою комунікацій траншейним способом і зазвичай використовується коли риття траншей або виїмка грунту недоцільні або неможливі в принципі.

Схема горизонтального буріння

За останні 20 років технологія зробила переворот в сфері прокладки інженерних комунікацій. Можливість прокладки комунікацій в найкоротші терміни за розрахунковими криволінійних траєкторіях привела до бурхливого розвитку техніки для ГНБ.

Це дозволило в корені змінити підхід до спорудження і реконструкції інженерних комунікацій, особливо в районах з щільною забудовою, розвиненою транспортною мережею.

Прокладка горизонтальним спрямованим бурінням використовується для будівництва і реконструкції наступних об’єктів:

 • зовнішні мережі водопостачання, водовідведення та каналізації;
 • теплові мережі;
 • кабельні лінії електропостачання, зв’язку та телекомунікацій;
 • мережі газорозподілу на територіях населених пунктів, промислових підприємств і міжселищні;
 • нафтопродуктопроводи, які прокладаються на території міст та інших населених пунктів;
 • перетину вищепереліченими комунікаціями природних і
  штучних перешкод, включаючи: водні перешкоди (ріки, струмки, водосховища, затоки, канали і т.п.), пагорби і яри, лісові та паркові масиви;
 • залізничні й автомобільні дороги, трамвайних колій, ліній метрополітену, територією аеродромів.

Метод ГНБ

Проведення робіт з прокладання інженерних комунікацій з використання технології ГНБ включає в себе три основних стадії:

 1. Проходка пілотної свердловини
 2. Розширення стовбура свердловини
 3. Установка трубопроводу

Пілотна свердловина

На першій стадії проходиться пілотна свердловина, яка задається відповідно до раніше розробленої документації.

Буріння виконується бурової головкою, обертання на яку передається від приводу бурової установки гнучким валом. Гнучкий вал дозволяє реалізувати задані технологічні параметри буріння, подавати очисної агент до бурової голівці і забезпечує зміну напрямку свердловини.

Контроль положення забою і породоразрушающего інструменту здійснює приймальний пристрій, яке передає сигнал, одержуваний від передавального елемента, розташованого на буровій головці, на монітор оператора бурової установки. Це дозволяє оператору відстежувати траєкторію свердловини, її відповідність технічної документації, положення вибою, напрямок буріння і вносити відповідні коригування.

Для охолодження породоразрушающего інструменту, винесення на поверхню зруйнованої породи, підтримки стійкості стінок свердловини і зниження витрат енергії за рахунок зменшення тертя на буровій головці і штанзі використовується промивна рідина. Для приготування розчину для промивання бурова установка має ємності і міксери. Розчин подається на забій насосами високого тиску. Буріння пілотної свердловини закінчується висновком забою свердловини на поверхню.