Однією з важливих деталей, які використовуються в трубопровідних системах, є запірна арматура. Запірна арматура широко застосовується в газовій, хімічній, нафтовій промисловості, в системах холодного і гарячого водопостачання, опалення та газопостачання.

Основний елемент запірної арматури – кульові крани. Кульові крани – пристрій, призначений для перекриття потоку газу, води, водяної пари, нафтопродуктів. Замикаючим елементом кульового крана є куля з циліндричним отвором. Обертання кулі здійснюється за допомогою штока з рукояткою у формі метелика або важеля і відбувається в обоймі з тефлоновим кілець, що виконують функцію антифрикционного ущільнення.

Кульові крани використовуються при температурі від -60⁰C до + 200⁰C, як в звичайному середовищі, так і агресивної або харчової.

Кран шаровый стальной забезпечує дві функції:

  1. Забезпечення герметичності ємностей і трубопроводів
  2. Забезпечення екстреного зливу середовища в надзвичайних ситуаціях.

Переваги кульових кранів.

Порівнюючи кульові крани з засувками і вентилями, можна виявити ряд переваг кульових кранів:

  • мала будівельна висота;
  • великий крутний момент, необхідний в управлінні;
  • міцність і легкість конструкції;
  • малий час відкривання і закривання;
  • високий граничний температурний режим робочого середовища (-60 … + 200⁰C)
  • високий граничний температурний режим навколишнього середовища (-60 … + 80⁰C)
  • витримують високий тиск;
  • тривалий термін гарантійного використання.

Класифікація кульових кранів.

За міжнародною класифікацією, відповідно до пропускною спроможністю, крани діляться: повнопрохідні, стандартні, неполнопроходние (скорочені). Величина проходу крана визначається за формулою: відношення площі перетину отвору в кулі крана до площі перетину трубопроводу, що підводить. Величина проходу для повнопрохідними – 90 ÷ 100%; стандартних 70 ÷ 80%; неполнопроходних 40 ÷ 50%. Найбільшого поширення набули крани повнопрохідні, але застосовувати їх слід в системах з малим напором (в індивідуальному будівництві, автономні системи водопостачання та ін.).