Прийнято вважати, що кольє – прикраса для вечірнього виходу. Воно повинно бути масивним і яскравим, обов’язково з розсипом коштовного каміння, бажано – діамантів. Насправді це не так: сучасні моделі кольє прекрасно поєднуються з офісним дрес-кодом і навіть джинсами.

Трохи теорії

Термін «кольє» походить від французького collier – нашийник. Він використовується для позначення шийного прикраси з акцентом в центральній частині. Центр вироби виділяється розмірами, вставками з каменів, складними композиціями з декоративних елементів. Краї закінчуються тонким ланцюжком, стрічкою або шнуром.

Варто зазначити, що золотое колье часто плутають з іншими шийними прикрасами:

  • намистами;
  • бусами;
  • ланцюгами.

Намисто – це теж шийна прикраса, але воно виготовлене з намистин без оправи. Матеріалом служать дорогоцінні й виробні камені, дерево, скло, синтетичні вставки. Намиста нанизують на одну або кілька ниток, з замком або без нього.

Намистом називають шийна прикраса зі вставками з дорогоцінних каменів, розташованих рівномірно по всьому периметру. Головна відмінність від кольє – відсутність акценту в центральній частині. Всі вставки мають рівний або близький розмір.

Ця класифікація умовна. Деякі дослідники вважають, що намисто – це українськомовна адаптація французького слова кольє, і різниці між ними немає. Крім того, сучасні дизайнери часто створюють роботи, які складно зарахувати до якогось одного виду.

Види

Класифікувати всі існуючі види кольє неможливо: їх занадто багато. Ювелірні бренди пропонують моделі жорсткі і гнучкі, шкіряні і кам’яні, лаконічні й вигадливі. Але є кілька різновидів, які давно стали класикою.

Багатошарове

Багатошарові кольє складаються з декількох тонких підстав, розташованих рядами. Їх виготовляють з ланцюжків, шкіряних шнурків, перлинних ниток. Для більшої пікантності в центральній частині розташовують головний декоративний елемент.

Зворотне

Інша назва – поворотний. Цю модель ввела в моду Коко Шанель: вона любила вечірні сукні з відкритою спиною. У поворотному кольє центральна частина, прикрашена декоративною вставкою, розташована не спереду, а ззаду. Тому його потрібно носити з високою зачіскою або короткою стрижкою.

Фермуар

Назва походить від французького fermoir, що означає застібка. У цій моделі кольє саме вона грає роль центральної декоративної вставки. Застібка може бути прикрашена великим каменем, мати незвичайну форму або колір. Її розміщують не ззаду, а спереду.

Склаваж

Кольє виглядає як смужка тканини, в центрі якої закріплена центральна вставка. Стрічка щільно облягає шию, а декор звисає, як підвіска, в улоговинку між ключицями. Прикрасу надягають під вечірню сукню з глибоким декольте.

Рів’єра

Кольє, що складається з великої кількості ювелірних каменів. Вставки знаходяться так близько одне до одного, що зливаються в єдиний потік. Центральна частина складається з більших каменів або має незвичайну форму, тому створює акцент.

Пластрон

Кольє, що закриває частину грудей. Назва моделі походить від французького plastron, що перекладається як нагрудник. Перші прикраси такого типу дійсно нагадували військову амуніцію, але сучасні пластрони можуть бути елегантними та ніжними. Ключовою особливістю залишається довжина і форма вироби.

Коллар

Назва цієї моделі кольє походить від англійського collar – комір. Воно щільно прилягає до шиї, причому має зовсім невелику довжину – до 35 см. Зовні ювелірний виріб дійсно нагадує комір, прикрашений рядами перлів, намистин або дорогоцінних каменів. Це ще одна модель, яка годиться тільки для вечірнього образу.

Чокер

Назва шийної прикраси походить від англійського choker – душитель. Воно має довжину 35-40 см, розташовується біля основи шиї і щільно прилягає до шкіри. Чокери частіше виготовляються у формі намиста, але зустрічаються і моделі кольє: центральною вставкою виступає камінь або оригінальна підвіска.